Θέμα: Gamma match δίπολο  (Αναγνώστηκε 3361 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

power

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 05, 2017, 23:06:05 μμ »
τον κατευθυντηρα που τον είδες?? θα με κάνεις να ανέβω στην πλακα χαχα

Αποσυνδεδεμένος satsoklgr

• Full Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: Κώστας
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 06, 2017, 14:11:50 μμ »
Μην ανέβεις.
Εγώ εννοούσα ετούτη εδώ:
https://i.imgsafe.org/8cb7ef6.jpg

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    2.2%
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 06, 2017, 19:45:20 μμ »
κυριοι, επιτρεψτε μου μια συμπληρωματικη παρεμβαση, σχετικα με τη συγκριση κεραιων...

το αν μια κεραια ''παει'' καλυτερα απο μια αλλη, στην ιδια θεση, με το ιδιο μηχανημα και τις ιδιες παντα συνθηκες,
εχει να κανει πρωτα απ'ολα με το λοβο εκπομπης του σηματος και φυσικα, αμεσως μετα, με το κερδος της.

δλδ, αν μια κεραια μας ''βγαζει καλυτερα'' απο ενα δυσκολο σημειο, εξαρταται απο το λοβο εκπομπης.
ειναι δυνατο, μια κεραια με μικροτερο κερδος απο μια αλλη, να κανει ''καλυτερη'' εκπομπη.

ολο το παραπανω, δοκιμαστηκε και στην πραξη και μετρηθηκε σε πραγματικες συνθηκες.
εναλλαχθηκαν 3 διαφορετικες κεραιες, στον ιδιο ιστο, στο ιδιο υψος, με την ιδια ισχυ.

power

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 06, 2017, 21:56:40 μμ »
Μην ανέβεις.
Εγώ εννοούσα ετούτη εδώ:
https://i.imgsafe.org/8cb7ef6.jpg

χαχα έλα ναι Κωστα αυτή η κεραία ειναι ιδιοκατασκευη θεωρητικά περνά τα 3db και με ενα calculator εναν εξομοιωτη κάπου εκει θα είναι, εδω τώρα ειναι μεγάλη όμως θα έλεγα η ιστορία για την σωστή εκπομπή καποια απο αυτα ανέφερε και ο φιλος Βαγγέλης   

Αποσυνδεδεμένος satsoklgr

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: Κώστας
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 07, 2017, 02:00:05 πμ »
Εντάξει ρε παιδιά τα ξέρουμε, η κάθε κεραία κάνει για την ανάλογη περίπτωση.
Αν είσαι χαμηλά και κλεισμένος από κτίρια και βουνά τότε η ground plane είναι η καλύτερη επιλογή, το έχω δει στην πράξη, δοκίμαζα από την αυλή που είναι σαν σε πηγάδι και πήγαινε 10 φορές καλύτερα από το δίπολο, αλλά όταν τη σήκωσα ψηλά δεν είδα τη διαφορά που περίμενα, εκεί είναι πάνω κάτω το ίδιο με καλύτερο το δίπολο σε μακρυνές αποστάσεις.

TinyPortal © 2005-2011