Θέμα: Linear 100W+ με το MRF186  (Αναγνώστηκε 16841 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    2.6%
« στις: Μάιος 18, 2016, 15:23:21 μμ »

Ειπα να δοκιμασω την κατασκευη ενος ενισχυτη RF,
καθως βρηκα πολυ ελκυστικη την τιμη του, σε σχεση με την αποδοση του.

το ΚΙΤ αγοραστηκε απο εδω: http://www.ebay.com/itm/171934820132
και με βαση τη θεωρια, με 1W μπορει να δωσει πανω απο 100W, με 28v, μεχρι τον 1GHz
(οσο μεγαλωνει η συχνοτητα εξοδου, τοσο αυξανονται οι αναγκες του για σημα εισοδου)

*** υποψη, γνωριζουμε εξ'αρχης, πως το MRF186 διατιθεται μεταχειρισμενο, με ο,τι αυτο μπορει να σημαινει.!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ LINEAR ME TO MRF186
Καταρχην, δεν περιμενα ότι με 30 περιπου €, υπαρχει κυκλωμα που να δινει 100w, ετσι ευκολα..
Επισης, σε καμια περιπτωση, δεν εμπιστευομαι τους κινεζους, σε ότι πουλανε.
Το ολο εγχειρημα ξεκινησε ως πειραμα, μιας και  ηθελα να βρω κατι που να καταναλωνει  λιγο ρευμα,
να οδηγειται από χαμηλα και να βγαζει οπωσδηποτε +100w.
(καποιες φωτο ειναι απο το net και καποιες δικες μου)

Τι αντιμετωπισα:
Ευτυχως, πριν την αγορα αυτή, ειχα βρει – με δυσκολια – καποιες πληροφοριες από ξενα φορουμ,
σχετικα με την κατασκευη και τα πιθανα λαθη.
1.   Παρελαβα μια σκετη σακουλα με υλικα, χωρις καμια προστασια, ουτε κουτι .. ουτε τιποτα,
χωρις σχηματικο διαγραμμα και χωρις οδηγειες κατασκευης (αν δεν ξερεις, απλα δεν το  φτιαχνεις ποτέ).
2.   Ηξερα μεν, ότι το MRF186 ηταν μεταχειρισμενο, αλλα διεπιστωσα οτι και μερικοι πυκνωτες SMD
ηταν μεταχειρισμενοι, αλλα επειδη ηταν στο φιλτρο αρμονικων, δε με φοβησε.
3.   Επομενο σοκ, ηταν τη στιγμη που πηγα να διαχωρισω τα υλικα επιφανειακης στηριξης SMD,
ανα ειδος και τιμη…. αμ δε…. δυο ειδη πυκνωτων, δεν ειχαν πανω τους τιμη, το ιδιο και δυο ειδη διοδων,
καποιες αντιστασεις γραφουν άλλη τιμη και άλλη εννοουν (γραφουν 100 και εννοουν 10Ω).
4.   Στο κιτ περιεχονται υλικα και για να κατασκευασεις τον απαραιτητο μετασχηματιστη προσαρμογης εισοδου,
αλλα κανενας δε σου λεει ''πόσες σπειρες'' να είναι το τυλιγμα μεσα στο φερριτη !!!
Εγω δοκιμασα 3 στροφες, επειδη το ειχα δει σε φωτο από ξενο site, ισως όμως μια σπειρα ακομη
να εκανε το linear να οδηγειται από πιο μικρη ισχυ, ενώ τωρα ζηταει 3W για να βγαλει 100W.

5.   Το μονταρισα, το συνδεσα με το pll, το αναψα και…. μεγιστη ισχυς.. 2w!!! :o
με καποιες προσπαθειες, εφερε 50W, αλλα με χιλιαδες στασιμα… κατι δεν πηγαινε καλα…  >:(
Ειχα την επιλογη, να συνεχισω να ψαχνομαι να το ''συντονισω''
ή να παω σε αυτό που φοβομουν από την αρχη… δλδ, στο ξεμονταρισμα καμια εικοσαρια πανω-κατω πυκνωτων
και την εναλλαγη μεταξυ τους, επειδη ΔΕΝ ηξερα ποια παει πού !
Καπασιτομετρο δεν εχω και το πολυμετρο μου εχει συλληφθει να τρωει τις μπανανες στον παγκο της κουζινας.
6.   Εκανα ξεμονταρισμα, αποκολληση πυκνωτων και τοποθετηση στις νεες θεσεις.
7.   Με μια οδηγηση 400mW (2n4427), μου εδωσε περιπου 50W, αρα ηθελε κι άλλη οδηγηση.

Αποτελεσμα:
3,5W εισοδος -> 100W εξοδος
εξαιρετικη συμπεριφορα στασιμων.

(σε μεταγεννεστερο χρονο, τα στασιμα σχεδον μηδενισαν)

ΟΔΗΓΕΙΕΣ
(αντλησα πληροφοριες απο: http://g4fev.atspace.com/mrf186linear.htm)
1.   Σε καμια περιπτωση δεν τοποθετουμε το τρανζιστορ στην πλακετα, παρα μονο οταν αναφερθει στο αρθρο.
Δεν πιανουμε το τρανζιστορ με τα χερια και γενικα αποφευγουμε τη δημιουργια φορτιων στατικου ηλεκτρισμου.
Συμφωνα με καποια φορουμ, υπαρχει κινδυνος καταστροφης του από στατικο ηλεκτρισμο ακομη κι όταν φτασει η ωρα να το κολλησουμε.
Φροντιζουμε να εχουμε καυτο κολλητηρι, αλλα το αφαιρουμε εντελως από την πριζα πριν από την κάθε κολληση των 4 επαφων του MRF186…
παραγονται ηλεκτρομαγνητικοι παλμοι από το κολλητηρι που καινε το τρανζιστορ.!!!   :o :o :o
2.   Ένα ''τυπου σχηματικο'' (πρασινο/απρο) που θα βρειτε στο ebay, δειχνει λαθος τιμες πυκνωτων,
ισως και αλλων υλικων, στην πραγματικοτητα οπου γραφει: 100n=10n, 10n=1n, 300=30p, 120=12p.

3.   Οι διοδοι με μπλε/κοκκινο είναι ζενερ 5.1 ή 5.6 volts, οι άλλες δυο είναι για τη γεφυρα / βαττομετρο.
4.   Το ψιλο λευκο καλωδιο (είναι των 25Ω) το κοβουμε ακριβως στη μεση και ξεγυμνωνουμε τις ακρες του, τοσο ώστε να καθεται σωστα στην πλακετα και ετσι εχουμε τα δυο πηνια που φαινονται στις εικονες.
5.   Το κοκκινο χοντρο καλωδιο (είναι των 50Ω) εχει τοσο ισχυρη θωρακιση που μπορει να κανετε ζημια στην προσπαθεια σας να το ξεγυμνωσετε.
6.   Ακολουθηστε το κυκλωμα πιστα και μην αλλαζετε τιμη καποιου υλικου, πριν δειτε αν λειτουργει σωστα το μηχανημα ή όχι.
Το τριμμερακι, το ρυθμιζετε στη μεση, δινετε 24v στο κυκλωμα  και μετρατε ταση πανω στις θεσεις
που θα μπουν οι μπροστινοι ακροδεκτες εισοδου του MRF186 και πρεπει να δειτε λιγο πανω από 2v.
Και οι δυο θεσεις πρεπει να σας δωσουν την ιδια τιμη, ως προς τη γη παντα.
Ρυθμιστε το τριμμερ, ετσι ώστε να σας δωσει σταθερη τιμη μεχρι απο 3,6v - 4,2v max,
εγω το πηγα και 4,7v χωρις να καει, μην το κανετε.
Μετρηστε τη συνολικη καταναλωση ρευματος του κυκλωματος και πρεπει να βρειτε κατω απο 600mA.
Αν βρειτε παραπανω, μειωστε τη ρυθμιση του trimmer.
7.   Στην αρχη του κοκκινου καλωδιου, στην εξοδο δλδ του τρανζιστορ, υπαρχει θεση για μεταβλητο πυκνωτη.
Βαλτε έναν, οσο πιο μεγαλου ευρους μπορειτε, εγω εβαλα έναν 10-40, αν ειχα θα εβαζα έναν 4-60p (κανει δουλεια).
8.   Για το φιλτρο καταστολης αρμονικων, υπαρχει η συστοιχια:
12p - 2 σπειρες πηνιου - 30p - 2 σπειρες πηνιου - 30p - 2 σπειρες πηνιου - 12p.
τα πηνια, ειναι 2 σπειρων / εσωτερικης διαμετρου 7.8mm / παχους συρματος 1.2mm
(προσωπικα, θεωρω οτι ειναι ενα φιλτρο απλα διελευσης και οχι αποκοπης, αλλα θα πρεπει να εξεταστει αυτο.)

9.   Αφαιρεστε την τροφοδοσια, περιμενετε 1 λεπτο και τωρα τοποθετηστε το τρανζιστορ, το οποιο θελει και μια καλη ψυκτρα..

ΓΕΝΙΚΑ
1.   Στα 26v χωρις προβλημα, με το Bias στα 3.9v
2.   Επειδη το MRF είναι μεταχειρισμενο, ισως να εχει αρπαξει και να μη διεγειρεται από το 1W που λεει η θεωρια.
Γι’αυτό και σε μενα ζηταει 3W.. δεν το ξερω αυτό.

δεκτές οποιες ερωτησεις σχετικα με την κατασκευη και τη ρυθμιση!   ;)

Αποσυνδεδεμένος liat

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: Γιάννης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2016, 15:31:08 μμ »
Εύγε Βαγγέλη τόσο για την κατασκευή, όσο για την παρουσίαση και την αποκάλυψη των μυστικών συναρμολόγησης.
Ομολογουμένως αποτελεί έναν εξαίρετο οδηγό για όποιον θελήσει να το φτιάξει.

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    2.6%
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2016, 15:41:11 μμ »
.... συνεχεια ...

μερικες ακομη φωτο:

* απο το κατω μερος του pcb

* απο το πανω μερος του MRF186, το οποιο εχει καλυφθει απο mini ψυκτρα
για να αποφυγουμε το ενδεχομενο υπερθερμανσης στο κελυφος.
(παντα με θερμοαγωγιμη παστα)

Αποσυνδεδεμένος liat

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: Γιάννης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2016, 15:45:37 μμ »
Διακρίνω και υποδοχή για όργανα μέτρησης ισχύος και στασίμων, κοινώς διαθέτει και γέφυρα.

Αποσυνδεδεμένος SeAfasia

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    0.6%
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2016, 15:46:49 μμ »
Βαγγέλη σε ευχαριστώ για το χρόνο που διάθεσες για την παρουσίαση σου.Το έχω δει και εγώ αυτό στο e-μπακάλικο αλλά όπως και εσύ δεν εμπιστεύομαι τους Κινέζους πωλητές-κατασκευαστές αλλά από ότι βλέπω με τις προσπαθειές σού με τα 35 ευρώ παίρνεις 100watt..!!
Θα διαβάσω το άρθρο πιο επισταμένα,να σε ρωτήσω:
το πηνίο-φερρίτη στην είσοδο rf in πως λέγεται;
Επίσης εντύπωση μου κάνει τα πηνία άσπρα/κόκκινο τα έχω δει σε επαγγελματικά pcb's....όπως και το jst connector για την swr σύνδεση που σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις κάποιο αναλογικό ή ψηφιακό όργανο για ένδειξη στασίμων.
Έχεις υπόψην σου κάτι; ;)
τα ξαναλέμε... :D.. +&^ +&^

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    2.6%
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2016, 15:59:10 μμ »
Διακρίνω και υποδοχή για όργανα μέτρησης ισχύος και στασίμων, κοινώς διαθέτει και γέφυρα.
ναι, αυτο δεν το ανεφερα, επειδη φαινεται καθαρα στις εικονες, αλλα και επειδη το θεωρω μη ουσιωδη προσθηκη.
αλλωστε πιστευω, πως η ακριβεια των ενδειξεων ισως ακολουθησει την ακριβεια των υλικων των κινεζων  ::) ::) ::)

Θα διαβάσω το άρθρο πιο επισταμένα,να σε ρωτήσω:
το πηνίο-φερρίτη στην είσοδο rf in πως λέγεται;
ειναι ο μετασχηματιστης προσαρμογης, ορολογία δε γνωριζω.
ειναι υπευθυνος για τη μεταφορα (επαγωγικα) του σηματος, απο την εισοδο, στις επαφες του τρανζιστορ.

Επίσης εντύπωση μου κάνει τα πηνία άσπρα/κόκκινο τα έχω δει σε επαγγελματικά pcb's....όπως και το jst connector για την swr σύνδεση που σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις κάποιο αναλογικό ή ψηφιακό όργανο για ένδειξη στασίμων.
Έχεις υπόψην σου κάτι; ;)
τα ξαναλέμε... :D.. +&^ +&^
Τα πηνια αυτα ειναι φτιαγμενα απο καλωδιο το οποιο περιεχεται στο ΚΙΤ
και ειναι: τα ασπρα=25Ω και το κοκκινο=50Ω
(το ασπρο ειναι ενα και το κοβεις ακριβως στη μεση)
Για το θεμα της γεφυρας, τα εγραψα πιο πανω στο Γιαννη.
δυστυχως, σε μια προχειρη αναζητηση που εκανα, δε βρηκα οργανακια,
οχι πως δεν υπαρχουν, απλα δεν το εψαξα τοσο καλα...
αν βρειτε, ανεβαστε τα εδω, ωστε να δωσουμε ολοκληρωμενη εικονα στα μελη.

Αποσυνδεδεμένος SeAfasia

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    0.6%
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2016, 16:57:55 μμ »

αυτό με ελκύει δλδ ή ιδέα να προσθεθεί και όργανο swr meter.....
τώρα θα χρειαστεί directional couplers;

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    2.6%
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 18, 2016, 20:58:21 μμ »
γιατι να χρειαστει ?
εχει τυπωμενο το κυκλωμα στην πλακετα.

Αποσυνδεδεμένος SeAfasia

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    0.6%
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 18, 2016, 21:00:24 μμ »
γιατι να χρειαστει ?
εχει τυπωμενο το κυκλωμα στην πλακετα.

δεν το έχω προσέξει Βαγγέλη.... :o

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    2.6%
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2016, 21:09:50 μμ »
swr meter οργανακια πού θα βρουμε?

επισης, θεωρω οτι οι σταθερες αντιστασεις που εχει το κυκλωμα της γεφυρας,
θα πρεπει να αλλαξουν σε trimmer επειδη το καθε οργανακι δεν μπορει να εχει την ιδια ευαισθησια.

TinyPortal © 2005-2011