Θέμα: Linear 100W+ με το MRF186  (Αναγνώστηκε 28951 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    6.8%
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 12, 2016, 15:56:57 μμ »
αναλογα το διαθεσιμο χωρο.
αν χωρανε ολα σε ενα, με επαρκη χωρο για κυκλοφορια αερα και αν τηρηθουν οι στοιχειωδεις κανονες
θωρακισεων και γειωσεων, δε βλεπω το λογο να απομακρυνεις το linear απο την υπολοιπη κατασκευη.

σε ενα μεγαλο κουτι, τα τροφοδοτικα ορθια στις ακρες, απο τη μια πλευρα PLL - Stereo Encoder - Power Supply
και απο την αλλη Power Supply - linear.

το κουτι θα σε κατευθυνει... βεβαια ετσι χανεις τη δυνατοτητα να εχεις αυτονομο pll,
αλλα μονο εσυ ξερεις τι κατασκευη θες να κανεις.  %$^

Αποσυνδεδεμένος SeAfasia

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    4%
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 12, 2016, 16:01:51 μμ »
αναλογα το διαθεσιμο χωρο.
αν χωρανε ολα σε ενα, με επαρκη χωρο για κυκλοφορια αερα και αν τηρηθουν οι στοιχειωδεις κανονες
θωρακισεων και γειωσεων, δε βλεπω το λογο να απομακρυνεις το linear απο την υπολοιπη κατασκευη.

σε ενα μεγαλο κουτι, τα τροφοδοτικα ορθια στις ακρες, απο τη μια πλευρα PLL - Stereo Encoder - Power Supply
και απο την αλλη Power Supply - linear.

το κουτι θα σε κατευθυνει... βεβαια ετσι χανεις τη δυνατοτητα να εχεις αυτονομο pll,
αλλα μονο εσυ ξερεις τι κατασκευη θες να κανεις.  %$^

παίζει σα σκέψη "όλα σε ένα" αλλά θέλω κουτί τέρας...και άλλα καλούδια ίσως κάποια dc-dc converters..κτλπ..θα δώ...
Προέχει το σωστό μοντάρισμα του linear προσωρινά....

Αποσυνδεδεμένος satsoklgr

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0.4%
  • Ονομα: Κώστας
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 19:15:02 μμ »
Σας χαιρετώ όλους.

Γιατί να μη δω αυτό το πολύ χρήσιμο ποστ νωρίτερα;

Την πάτησα από την ανευθυνότητα των Κινέζων που φέτος ειδικά ανακάλυψα αρκετές φορές πόσο επικίνδυνοι είναι(είχα και χαλασμένο κινητό την πρώτη εβδομάδα και το έφαγα στη μάπα!),

εδώ είχα από τη μία το σχέδιο του ebay με τις λάθος τιμές, και από την άλλη το κιτ με τους λάθος πυκνωτές.
έτσι χρησιμοποίησα τους 100nf στα σημεία απόζευξης(μικρό το κακό) και τους 10nf στη διέλευση(μεγάλο το κακό), που τους μέτρησα πριν τους τοποθετήσω, το καπασιτόμετρο στην περίπτωση μου δεν αποδείχτηκε σωτήριο.

Έδωσα τάση, είχα σωστό bias αλλά είδα και γω τα 2 watt, επειδή όμως δυστυχώς όταν ξεκινάς είναι πολύ δύσκολο να σταματήσεις, άρχισα να του δίνω ισχύ από το pll μέχρι που έφτασε η έξοδος στα 50watt.

Εδώ με αποκοίμησε και η Bird, είχα ένα μόνο καψούλι των 50watt και αφού ήταν τερματισμένη υπέθεσα ότι θα ήμουν κοντά στα 100 και δεν έδωσα τη σημασία που έπρεπε.

Μετά απο περίπου μισή ώρα, ίσως και λίγο παραπάνω, βλέπω ξαφνικά τη βελόνα να πέφτει στα 12 watt.. εκεί ξύπνησα, υπήρχε όταν πλησίασα στην πλακέτα και μια ανεπαίσθητη μυρωδιά αρπαγμένης αντίστασης, ήταν η μία των 10 ohm στη μια πύλη...
Τελικά ο απολογισμός είναι, καμένο τρανζίστορ με βραχυκυκλωμένο το ένα gate με τη γη, οπωσδήποτε λόγω υψηλής οδήγησης που θα πρέπει να έφτασε και τα 10watt...

Αυτά από έναν απρόσεκτο και άτυχο, σας ανακάλυψα λίγο αργά...

αναρωτιέμαι τώρα, γιατί στο κιτι έχουνε βάλει από 2 τρίμμερς, τρεις αντιστάσεις των 10ohm και 2 zener??? γιατί ξέρουν τι θα συμβεί την πρώτη φορά και σου λέει αυτός θα παραγγείλει κι άλλο mrf οπότε ας του βάλουμε μέσα και τα υλικά που θα ψιλοαρπάξουν από τα βραχυκύκλωμα του gate, γιατί ξέχασα να τονίσω ότι αν και το τριμμερ μετράει εντάξει το άλλαξα κι αυτό αφού σίγουρα θα ζορίστηκε.

Αυτά και περιμένω άλλο ένα MRF186, είπαμε όταν ξεκινάς δεν γίνεται να σταματήσεις.

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    6.8%
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 19:28:04 μμ »
ΩΧ...
σε νιωθω απολυτως!
καταρχην, το FET δεν ειναι ακριβο, απλα κανει πανω απο ενα μηνα να σου ερθει, αλλα ειναι γνησιο απο εδω:
https://www.utsource.net/ic-datasheet/MRF186-1542664.html
εχω καψει τρια εως σημερα, σε δοκιμες για να δω τα ορια του και οντως ετσι κανει.. δεν καιγεται ολοκληρο,
τρωει ενα απο τα δυο gates.

ακομη κι εγω, μετα απο την επιτυχη κατασκευη και δοκιμη του, εχω αμφιβολιες για τις τιμες πυκνωτων που χρειαζεται το κυκλωμα
και δεν εχω δοκιμασει ΑΝ και ΤΙ βγαζει στην εξοδο του directional coupler (δεν εχω οργανακια).

ερωτησεις:
1. πόσες σπειρες εβαλες στο πηνιο του μετασχηματιστη προσαρμογης  εισοδου ?
2. με πόσο bias επαιξες ?
3. εχεις στοιχεια με πόσα watts εισοδου εφτασες στα 50w εξοδου ?
(θελω να συγκρινω αποκλισεις της Zetagi)

αν κατι θες να ρωτησεις (και το γνωριζω) και για οποιαδηποτε βοηθεια, ευχαριστως να το δουμε.

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0.4%
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 19:54:38 μμ »
Φίλε μου, το παράγγειλα στο ebay και λέει ότι είναι καινούργιο, ναι έχεις δίκιο το κακό είναι η αναμονή.
Στην αρχή σκέφτηκα να παραγγείλω 2 μεταχειρισμένα μιας που μου φαίνεται πολύ ευαίσθητο, αλλά προτίμησα τελικά το καινούργιο(έτσι λένε ποτέ δεν ξέρεις όμως)

Επειδή είναι broadband οι τιμές του 1nf στη διέλευση της εισόδου μου φαίνονται λογικές, όσον αφορά τους αποζευκτικούς δεν έχει και μεγάλη σημασία, τώρα αν θέλεις να το βελτιστοποιήσεις για κάποια συγκεκριμμένη συχνότητα χρειάζονται αλλαγές, αλλά δε βλέπω το λόγο αφού με 1-1,5watt σου δίνει 100, τι καλύτερο να πετύχεις δηλαδή;

Στην έξοδο έχω βάλει ψηφιακό οργανάκι αλλά το είχα συνδέσει στη θέση για τα στάσιμα με σκοπό αργότερα να το συνδέσω να δείχνει την ισχύ, ενδεικτικά πάντα εννοείται, δεν μου έδειξε καθόλου στάσιμα, κάτι σαν 0.0003 τίποτα δηλαδή.

Στο μετασχ/τη εισόδου έβαλα τρεις σπείρες αφού παντού στις φωτογραφίες τόσες δείχνει αλλά και να ήθελα να βάλω μια παραπάνω δεν θα μου έφτανε το σύρμα που ήταν μετρημένο για 3 και λίγο...
με το bias δεν έπαιξα, το άφησα στα 3,5 volt και ρεύμα ηρεμίας 300-400m.
Όσον αφορά την ιχύ εισόδου εκεί του πέταξα τα μάτια έξω αφού έχω pll που φτάνει τα 15, οπότε καταλαβαίνεις, εδώ όμως έκανα μια σημαντική παρατήρηση, όσο ήμουν γύρω στα 6-7 watt τραβούσε 5 amps και μάλλον έβγαζε γύρω στα 60 watt, όταν ανέβασα κι άλλο την ισχυ αντί να ανεβαίει έπεφτε στα 4 amps και στα 45-50watts...άρα ήταν ολοφάνερο ότι κάτι δεν πήγαινε καλά αλλά εκείνη την ώρα κάηκε και δεν το πρόλαβα.
Άρα, τα 60 watt τα έπιασε με 7 περίπου watt.
και την ώρα που το πέταξε θα είχα δώσει τέρμα τα γκάζια, 15 μάλλον..

ξέχασα να γράψω ότι παρήγγειλα και καμιά 20αριά smd 1nf, αυτά από εδώ.

Σε ευχαριστώ για το λινκ, είχα αγοράσει κάτι από εκεί μέσω ebay όμως και δεν το θυμόμουν.

Αποσυνδεδεμένος SeAfasia

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    4%
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 21:26:45 μμ »
σας χαιρετώ παίδες,
λοιπόν θα άρχιζα το μοντάρισμα σιγά σιγά οπότε όποια πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη...
satsoklgr πες μου τι χρησιμοποιείς για τροφοδοσία του Linear;Επίσης το pll σου αν επιτρέπεται τι ποιότητα είναι; ;) ;)

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    6.8%
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 21:37:41 μμ »
Φίλε μου, το παράγγειλα στο ebay και λέει ότι είναι καινούργιο, ναι έχεις δίκιο το κακό είναι η αναμονή.
Στην αρχή σκέφτηκα να παραγγείλω 2 μεταχειρισμένα μιας που μου φαίνεται πολύ ευαίσθητο, αλλά προτίμησα τελικά το καινούργιο(έτσι λένε ποτέ δεν ξέρεις όμως)
μπορεις να μου πεις απο ποιον αγορασες το τρανζιστορ ?
το τρανζιστορ στο ebay κυκλοφορει μονο ως μεταχειρισμενο κι ας λενε οτι ειναι φρεσκο.
οποιον ρωτησα γραπτως αρνηθηκε να απαντησει ξεκαθαρα για το τι ειναι.

μονο απο εκει που σου ειπα ειναι καινουρια.
το φρεσκο εχει χρυσους ακροδεκτες και το παλιο εχει επικασσιτερωμενους.
και ναι, ειναι παρα πολυ ευαισθητο.

Επειδή είναι broadband οι τιμές του 1nf στη διέλευση της εισόδου μου φαίνονται λογικές, όσον αφορά τους αποζευκτικούς δεν έχει και μεγάλη σημασία, τώρα αν θέλεις να το βελτιστοποιήσεις για κάποια συγκεκριμμένη συχνότητα χρειάζονται αλλαγές, αλλά δε βλέπω το λόγο αφού με 1-1,5watt σου δίνει 100, τι καλύτερο να πετύχεις δηλαδή;
συμφωνω απολυτως, απλα λεω οτι δε με επεισε με τους πυκνωτες εισοδου και την επιλογη του μετ/στη προσαρμογης,
αφου στην πραξη, το 1w απλα δεν αρκει κι ετσι εχω φτιαξει ενα (υπο αναθεωρηση κι αυτο) ενδιαμεσο σταδιο 400mW->2.5W
(μην ξεχασεις να βαλεις εναν μεταβλητο στην εξοδο του τρανζιστορ, κανει δουλεια)
με bias 3.9v και +2w εισοδο πιανω τα 110w και με ταση 26v και καταναλωση 4.7Α

γενικα, ειναι πολυ σταθερο, αν το συναρμολογησεις σωστα και το πετυχεις και η καταναλωση σε σχεση με την αποδοση, ειναι ικανοποιητικη.
*** να τα ακουνε αυτα καποιοι κολλητοι που χαλανε λεφτα για τρανζιστορ που θελουν 5Α για 20w  ;D ;D ;D

Στην έξοδο έχω βάλει ψηφιακό οργανάκι αλλά το είχα συνδέσει στη θέση για τα στάσιμα με σκοπό αργότερα να το συνδέσω να δείχνει την ισχύ, ενδεικτικά πάντα εννοείται, δεν μου έδειξε καθόλου στάσιμα, κάτι σαν 0.0003 τίποτα δηλαδή.
αν σου ειναι ευκολο, ποιο οργανο χρησιμοποιεις κι αν υπαρχει λινκ.
δεν εχω καταληξει ακομη αν θα χρησιμοποιησω αναλογικα οργανα (που δε βρισκω) ή ψηφιακο.

Στο μετασχ/τη εισόδου έβαλα τρεις σπείρες αφού παντού στις φωτογραφίες τόσες δείχνει αλλά και να ήθελα να βάλω μια παραπάνω δεν θα μου έφτανε το σύρμα που ήταν μετρημένο για 3 και λίγο...
με το bias δεν έπαιξα, το άφησα στα 3,5 volt και ρεύμα ηρεμίας 300-400m.
αρα χρησιμοποιησες ολοκληρο το καλωδιο που περιειχε το ΚΙΤ.... οκ.

Υ.Γ.
Κωνσταντινε... ακομα να το μονταρεις ???
καλησπερα φιλαρακι

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0.4%
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 22:00:50 μμ »
Όλα είναι ιδιοκατασκευές.
Το τροφοδοτικό είναι linear με μετασχηματιστή, δίνει 24volt μέχρι 16 ampers, δουλεύει κάτι χρόνια και είναι αξιόπιστο, με προστασία βραχυκυκλώματος και υπέρτασης.
Το PLL είναι με το MC145151, ακολουθούν ταλαντωτής VCO, στάδιο buffer, προενισχυτής(αυτά στα 9 volts), ενισχυτής με το 2N3866 με ρυθμιζόμενη τάση από 0-18 volt, φίλτρο αρμονικών  και τελικός ενισχυτής με το BLY93 στα 24 volts.
Το έχω χρόνια, ο αναλυτής φάσματος δείχνει ότι έχει πολύ καλή συμπεριφορά, με καθόλου spurius και αρμονικές και στενό εύρος συχνότητας, δουλεύει και μόνο του βγάζοντας 15 watt

Δε μου αρέσουν τα ετοιματζίδικα αφού ότι κάνω το κάνω για το κέφι μου, και για πάρα πολλά χρόνια με διάλειμμα τα 10 τελευταία.
Μόλις πριν 2 μήνες τα ξανάβγαλα στην επιφάνεια.

@Vaggelis
αυτό παρήγγειλα: http://www.ebay.co.uk/itm/180497074965?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Δεν ξέρω αλλά βλέπω ότι είναι καλός πωλητής.
Πάντως παρήγγειλα και άλλο ένα από το δικό σου λινκ.

Αποσυνδεδεμένος SeAfasia

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    4%
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 22:09:53 μμ »
Vaggelis καταπιάνωμαι με πολλά απλά τέλος του μήνα θα παραγγείλω το pll επίσης με το lc meter να μπει στο κουτί του προγραμματισμό κτλπ...Φτιάχνω μια j-pole open stub για τa 2m/70m...όλα θα γίνουν...ουφφφ ;)
satsoklgr χαίρομαι που έχεις spectrum analyzer βλέπεις τι "φτιάχνεις" φίλε...

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    6.8%
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 22:16:24 μμ »
Όλα είναι ιδιοκατασκευές.
Δε μου αρέσουν τα ετοιματζίδικα αφού ότι κάνω το κάνω για το κέφι μου, και για πάρα πολλά χρόνια με διάλειμμα τα 10 τελευταία.
Μόλις πριν 2 μήνες τα ξανάβγαλα στην επιφάνεια.
ετσι ακριβως κι εγω, μπραβο για το μερακι.

Το PLL είναι με το MC145151, ακολουθούν ταλαντωτής VCO, στάδιο buffer, προενισχυτής(αυτά στα 9 volts), ενισχυτής με το 2N3866 με ρυθμιζόμενη τάση από 0-18 volt, φίλτρο αρμονικών  και τελικός ενισχυτής με το BLY93 στα 24 volts.
το 145151 ειναι σε κυκλωμα με dip switch ?

καλος ο πωλητης, αλλα πανακριβο το βλεπω.
[edit]
κατεβηκα κατω κατω στη σελιδα και γραφει:
Παράθεση
Description

Quantity: 1Pc
Condition: Refurnished
Spec:
-Refurnished

TinyPortal © 2005-2011