Θέμα: Linear 100W+ με το MRF186  (Αναγνώστηκε 39152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dovegroup

• Jr. Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    0.2%
  • Ονομα: Akis
« Απάντηση #320 στις: Μάιος 22, 2018, 07:54:31 πμ »
Θείο να απαντήσω εγώ που ξέρω;
Εσένα θα σου βάλω πιπέρι...κάνεις και τον πονηρό...με ξένα κόλυβα!!! [&[
Απαντήσεις σε λίγες ημέρες που θα το έχω εδώ και θα τα δούμε όλα...

Αποσυνδεδεμένος vourdoulas

• Jr. Member
  • **

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: marcos
« Απάντηση #321 στις: Ιούνιος 03, 2018, 15:12:48 μμ »
Χμμμ θα το πείς τελικά;
'Αϊντε βρέ Θείε!

Αποσυνδεδεμένος dovegroup

• Jr. Member
  • **

• Δραστηριότητα
    0.2%
  • Ονομα: Akis
« Απάντηση #322 στις: Ιούνιος 03, 2018, 20:36:20 μμ »
Ανηψιέ προς το παρών όχι...
Παρατηρώ μια έλλειψη ευγένειας...που πιθανά να με αναγκάσει να επικαλεστώ το δικαίωμα μου στη λήθη...
 ^&* 

Αποσυνδεδεμένος steven30gr

• Jr. Member
  • **

• Δραστηριότητα
    0.2%
  • Ονομα: stelios
« Απάντηση #323 στις: Ιούνιος 04, 2018, 09:03:33 πμ »
Ανηψιέ προς το παρών όχι...
Παρατηρώ μια έλλειψη ευγένειας...που πιθανά να με αναγκάσει να επικαλεστώ το δικαίωμα μου στη λήθη...
 ^&*
αντε βρε θειε πες το μας αφου ξερεις σε αγαπάμε χαχαχαχα!λιγο χιουμορ πιστευω δεν βλαπτη οπως ο ανιψιος!!!!οταν λες ελλειψη ευγένειας τι εννοεις???ξερεις οτι οποιος ποσταρη εχει το ευχαριστω μας αλλά και την εκτιμηση για τον χρονο που σπαταλαη-με για να φτιάξουμε κάτι οχι τελειο αλλά καλό!!!

power

• Επισκέπτης
« Απάντηση #324 στις: Ιούνιος 07, 2018, 21:40:46 μμ »
ξερεις οτι οποιος ποσταρη εχει το ευχαριστω μας αλλά και την εκτιμηση για τον χρονο που σπαταλαη-με για να φτιάξουμε κάτι οχι τελειο αλλά καλό!!!

αυτο ακριβως ειναι το circuits.gr

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    0.8%
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 18:33:21 μμ »
επειδη τον τελευταιο καιρο και πολυ προσφατα ακομη, διαβαζω σε αλλα φορουμ,
για την εν λογω πλακετα ειτε με το mrf186, ειτε με το mrf9180 και βλεπω αναφορες σε δικες μου φωτο και δοκιμες...
(δε με νοιαζει που δεν κανουν αναφορα σε μενα ή το φορουμ εδω), με παραξενευει ομως που .. ενω παιρνουν απο εδω τις πληροφοριες,
ρωτανε σε αλλο φορουμ για να μαθουν λεπτομερειες για την κατασκευη αυτη.   ;D

να τους ειδοποιησω λοιπον, οτι το παρουσιαζομενο εδω πειραμα, ελαβε τελος (αδοξο) !
προσπαθησαμε καμια δεκαρια ανθρωποι να κανουμε αυτη τη φθηνη πλακετα, με το ομολογουμενως παμφθηνο τρανζιστορ,
να ζωντανεψει και το κυριοτερο... να μεινει ζωντανει !

τα τελικα αποτελεσματα:
(για οσους επιμενουν να πετανε τα λεφτα τους λιγα λιγα)
1. μην ξεπερασετε, ουτε για πλακα, τα 24volts κι ας σας βγαζει λιγα watts και 3,5volts BIAS max
2. τα πηνια του φιλτρου ειναι ολο το μυστικο, μην κανετε τις δοκιμες με πληρη ισχυ..
δοκιμαστε με χαμηλη οδηγηση, αλλιως το καψατε.
3. ο,τι και να κανετε, στο τελος θα βρεθειτε με καμια 15ρια καμμενα τρανζιστορς
και ο λογος ειναι απλος... ειναι ολα μουφα οσα κυκλοφορουν, τα γνησια εχουν καταργηθει 20 χρονια τωρα.

μια φιλικη συμβουλη:
αλλαξτε πλακετα, δωστε χρηματα σε σοβαρες κατασκευες.

::)

Αποσυνδεδεμένος satsoklgr

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0.2%
  • Ονομα: Κώστας
« Απάντηση #326 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 10:26:28 πμ »
Παιδιά γεια σε όλους, θυμήθηκα σήμερα να περάσω μια βόλτα από δω να δω αν συνεχίζεται η συζήτηση, είδα αρκετά νέα σχόλια από τον Μάη του 18 που είχα κάνει το τελευταίο μου σχόλιο.

Να τονίσω ότι ότι σας είχα πει τότε ισχύουν, το MRF9180 σε αυτήν την πλακέτα με τις αλλαγές που είχα υποδείξει συνεχίζει να δουλεύει 24/7
Συμπληρώνει πλέον δύο χρόνια συνεχούς λειτουργίας στα 150+ watts και γύρω στους 105MHz, τροφοδοσία 24volts και απ΄οτι φαίνεται δεν υπάρχει λόγος να μη δουλεύει για χρόνια ακόμα...

Δεν νομίζω λοιπόν ότι ήταν χάσιμο χρόνου, ίσα ίσα με ελάχιστα χρήματα κάνεις πολύ καλή όπως αποδεικνύεται δουλειά.

Εύχομαι να είστε όλοι πάντα καλά.

Αποσυνδεδεμένος steven30gr

• Jr. Member
  • **

• Δραστηριότητα
    0.2%
  • Ονομα: stelios
« Απάντηση #327 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 13:07:42 μμ »
Παιδιά γεια σε όλους, θυμήθηκα σήμερα να περάσω μια βόλτα από δω να δω αν συνεχίζεται η συζήτηση, είδα αρκετά νέα σχόλια από τον Μάη του 18 που είχα κάνει το τελευταίο μου σχόλιο.

Να τονίσω ότι ότι σας είχα πει τότε ισχύουν, το MRF9180 σε αυτήν την πλακέτα με τις αλλαγές που είχα υποδείξει συνεχίζει να δουλεύει 24/7
Συμπληρώνει πλέον δύο χρόνια συνεχούς λειτουργίας στα 150+ watts και γύρω στους 105MHz, τροφοδοσία 24volts και απ΄οτι φαίνεται δεν υπάρχει λόγος να μη δουλεύει για χρόνια ακόμα...

Δεν νομίζω λοιπόν ότι ήταν χάσιμο χρόνου, ίσα ίσα με ελάχιστα χρήματα κάνεις πολύ καλή όπως αποδεικνύεται δουλειά.

Εύχομαι να είστε όλοι πάντα καλά.

χαχαχα όλοι θυμηθηκαμε και αναβιωνοπυμε πάλι τον ιδιο εφιαλτη χαχαχαχα προς το παρον εχω το τελευταιο μικρο και το παιζω χαμηλα αλλα θα προσθεσω τον πυκνωτη που ειπες στο φιλτρο να αναβαινει ψηλα!!παρεπιπτωντως ειναι κεραμικος????

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    0.8%
« Απάντηση #328 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 21:22:05 μμ »
ηδη μερικα ποστ πιο πανω εχω εκφρασει την τελικη αποψη μου για το θεμα.

δοκιμασα ολες τις προτασεις του φιλου μας του Κωστα, αλλα παντα ειχα αποτυχια στο τελος.
ε, δεν μπορει να γιναμε ξαφνικα εντελως ασχετοι , επειδη ο Κινεζος αποφασισε να μας δουλεψει (και το καταφερε).!

εδω μιλαμε οτι εντελως κλειστο το μηχανημα και το αναβες και ηταν καμμενο..
τελευταια περιπτωση, που δεν ανεφερα, ηταν το μηχανημα του αλλου Κωστα (SeAfasia)...
το μονταρισα με νεα υλικα, σε νεα πλακετα, του εδωσα 1watt οδηγηση και 23,5v ταση..
μολις σηκωσα διακοπτη, η γεφυρα εκανε ενα ξεψυχισμενο up μεχρι τα 5w και τελος.

ε δε θα κατσουμε να σκασουμε... αντιθετως, οποιος εχει τη λοξα (και βρει και τα χρηματα), αγοραζει κατι αξιοπιστο και κανει τη δουλεια του.
θαυμαζω ειλικρινα το γεγονος οτι στον Κωστα συνεχιζει και παιζει και μακαρι να ζησει για παντα...

εγω εμεινα με 15 mosfet καμμενα και 180€ λιγοτερα στην τσεπη.
εδωσα 250€ και πηρα 300w σε πλακετα αψογη και με 3w παω τωρα στα 350w , αναλογως τη συχνοτητα ενδιαφεροντος.

TinyPortal © 2005-2011