Θέμα: Απλή μετατροπή PCB(FR4) με Toner Transfer Method...  (Αναγνώστηκε 5375 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

power

• Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 25, 2017, 17:33:44 μμ »
θα συμφωνήσω με τον Μάρκο δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις τόσο δυνατό μείγμα

Να πω και το δικό μου 2κ 1π και ο stratos111 σε κουβέντα που κάναμε ακόμα ποιο αραιό προσθέτει και ένα μέρος νερού

Πιστεύω ότι το δυνατό μείγμα πέραν των κινδύνων ως προς το αναπνευστικο ίσως δημιουργήσει και πρόβλημα πάνω στην πλακέτα π.χ να σε κόψει ψιλό διάδρομο η κάτι άλλο.

power

• Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 20, 2017, 18:02:58 μμ »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=2hQfGtSFe_0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=2hQfGtSFe_0</a>

Αποσυνδεδεμένος apilot

• Jr. Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 21, 2017, 07:55:37 πμ »
Για την εμφάνιση της πλακέτας εγώ χρησιμοποιώ υλικά που είναι έτοιμα σε μορφή σκόνης που τα αγοράζω από μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη.
Η αναλογία είναι σε ένα λίτρο νερό ρίχνω την συσκευασία σκόνης των 100 gr και ανακατεύω μέχρι να λειώσει.
Το προϊόν λέγεται Kemo E 100 Entwickler fur positiv.      
  Βάζω στην πλακέτα μέσα υγρό μέχρι να σκεπαστή και την αφήνω  για περίπου 1,5 έως 3 λεπτά.     
Για την αποχάλκωση σε μια μικρή πλαστική λεκάνη βάζω κάποια χημικά υγρά σε διάφορες αναλογίες.   
Πρώτα βάζω 50 gr υδροχλωρικό οξύ (HCL)  που το αγοράζω από το σούπερ μάρκετ.    
Μετά βάζω 20 gr περυντρόλ (Perydrol) η αγορά γίνεται από ένα φαρμακείο.   
Μετά προσθέτω 50gr κρύο νερό και τα ανακατεύω καλά μέχρι να διαλυθούν.   
Βάζω για περίπου 3 λεπτά την πλακέτα μέσα στην λεκάνη με το υγρό. Σε περίπου 2 λεπτά
αρχίζει η αποχάλκωση από τα άκρα και επεκτείνεται σε όλη την πλακέτα. Παραμένει μόνο
το σχέδιο του τυπωμένου σχεδίου στην πλακέτα έως ότου ολοκληρωθεί η αποχάλκωση.

Αποσυνδεδεμένος panoss

• *

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 06, 2018, 14:35:14 μμ »

Πριν 2 μήνες περίπου μου χάλασε το πρίντερ(ευτυχώς) και τύπωσα το χαρτί που ανέφερα σε εκτυπωτή κάποιου φίλου που δεν ήξερα καν ότι ήταν λέϊζερ, με σκοπό να πάω την άλλη μέρα να κάνω φωτοκόπιες.
Αλλά τυχαία σκέφτηκα να κάνω ένα σιδέρωμα έτσι για να δω πως και αν αφήνει κανένα ίχνος το απλό μελάνι(όπως νόμιζα) και ανακάλυψα ότι ήταν φερίτης που κολλούσε στην πλακέτα τέλεια.
Να φανταστείτε ότι το έτριβα με ηλεκτρική οδοντόβουρτσα και δεν ξεκόλλαγε με τίποτα, σε κανένα σημείο
Τελικά ο εκτυπωτής του φίλου σου είχε τόνερ που περιείχε φερρίτη;
Το εξηγείς λίγο αυτό;
Και ποιος ήταν ο εκτυπωτής αυτός;

Ρωτάω γιατί όταν λες 'το έτριβα με ηλεκτρική οδοντόβουρτσα και δεν ξεκόλλαγε με τίποτα, σε κανένα σημείο' το πράγμα γίνεται εξαιρετικά ενδαφέρον.
Εγώ έχω HP1020 αλλά όταν το τόνερ κολλά στην πλακέτα εύκολα μπορείς να το αφαιρέσεις εάν θες.
Επίσης εμφανίζει μικρές τρυπούλες (κάτι που συμβαίνει σε αρκετούς απ' ότι διαβάζω) ενώ και τα σημεία που είναι πλήρως καλυμμένα με τόνερ δεν είναι εντελώς αδιαπέραστα γιατί ακόμα κι εκεί γίνεται μερική αποχάλκωση.

TinyPortal © 2005-2011