Θέμα: PLL + Linear 100W  (Αναγνώστηκε 8839 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vourdoulas

• Jr. Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    1.4%
  • Ονομα: marcos
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 30, 2017, 00:43:05 πμ »
ΟΚ, κατάλαβα.
Εάν αφήσουμε το κομμάτι L/4 ανοιχτό στην άκρη του τότε έχουμε ένα φίλτρο που κόβει τη συχνότητα για την οποία είναι κομμένο το κομμάτι.
Αντίθετα αν βραχυκυκλώσουμε την άκρη τότε το φίλτρο γίνεται ζωνοπερατό μόνο για την ίδια συχνότητα.

Αν κατάλαβα λάθος παρακαλώ διόρθωσε με
Μιά χαρά το πάς...

Να το δυσκολέψουμε λίγο ακόμη coaxial stub dual notch filter τι καλύτερο θα κάνουν?

Θα μπορούν χωρίς "βοήθεια" χωρητική ή επαγωγική να δώσουν χαμηλή εξασθένηση στο band pass που θέλουμε?
ΟΧΙ

Που στο τέλος θα μετατραπεί σε lowpass!!!
Ω ΝΑΙ

Η Ζin & Zout επηρεάζονται απο το coaxial stub?
ΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ

Πώς θα το δούμε αυτό?
Εδώ την απάντηση την ξέρετε...
VNA SA

Στο τέλος μιά δοκιμή θα σας πείσει!!!
Επάνω σε λαμπάτο προτείνω...να μην κλαίτε κάνα FET.

Εχω και εγώ ερώτηση εγκυκλοπ(ε)δευτκή.
Με NTC θερμίστορ ή χωρίς (αυτό το τελευταίο το γνωρίζουμε)...
έχει μετρήσει κανείς την μεταβολή ρεύματος ηρεμίας ανοίγοντας και κλείνοντας σε τακτά χρονικά διαστήματα την οδήγηση να μας πεί αν παραμένει το ρεύμα ηρεμίας σταθερό και οχι με τι μεταβολές από 0 - 75C ανά 10 βαθμούς ας πούμε που είναι σχετικά εύκολο?

Αποσυνδεδεμένος satsoklgr

• Full Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    0.4%
  • Ονομα: Κώστας
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 30, 2017, 08:25:10 πμ »
Εχω και εγώ ερώτηση εγκυκλοπ(ε)δευτκή.
Με NTC θερμίστορ ή χωρίς (αυτό το τελευταίο το γνωρίζουμε)...
έχει μετρήσει κανείς την μεταβολή ρεύματος ηρεμίας ανοίγοντας και κλείνοντας σε τακτά χρονικά διαστήματα την οδήγηση να μας πεί αν παραμένει το ρεύμα ηρεμίας σταθερό και οχι με τι μεταβολές από 0 - 75C ανά 10 βαθμούς ας πούμε που είναι σχετικά εύκολο?

Την πρώτη περίπτωση με θερμίστορ δεν την έχω δοκιμάσει στην πράξη, μόνο θεωρητικά το πρότεινα.

Την περίπτωση χωρίς θερμίστορ την παρακολούθησα επί 3 μήνες, λόγω του ότι η ψύκτρα ήταν αρκετά μεγάλη και ήταν και χειμώνας η βελόνα των amper ήταν κολλημένη μέρα νύχτα στα 6 amper...το ίδιο και η βελόνα των watt...δεν έκλεινε ποτέ παρά μόνο στις διακοπές της ΔΕΗ

TinyPortal © 2005-2011