Θέμα: PLL + Linear 15W για οδήγηση πομπού 300w+  (Αναγνώστηκε 2074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος satsoklgr

• Full Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: Κώστας
« στις: Μάιος 14, 2017, 08:45:36 πμ »

Μου ήρθε το δεύτερο Κινέζικο PLL, γιατί το πρώτο ήτανε χαλασμένο(μόνο ταλάντωση έβγαζε χωρίς ισχύ, τα τρανζίστορ όλα ήταν οκ)
Αυτό ήρθε και το τρανζίστορ εξόδου ήταν σε αυτή την αθλία κατάσταση:

Τέλος πάντων, το έκανα επίπεδο με λίμες και γυαλόχαρτα και ευτυχώς δούλευε.

Και εδώ το αποτέλεσμα με ένα BLY92 σαν επόμενο στάδιο που μου βγάζει 15+ watts για να οδηγήσω 1 ή 2 BLF177

Αποτελέσματα.
Το PLL είναι απλά με μία λέξη καταπληκτικό.
Δυνατός κρυστάλλινος ήχος, κανένας θόρυβος, τέλειος διαχωρισμός, εξτρεμιστικά στιβαρό μπάσο , καταπληκτικός όγκος
Δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα παραπάνω για να αποδώσει

Το μοναδικό μείον είναι τα μεταχειρισμένα τρανζίστορ εξόδου και η ισχύς που είναι 4 watt αντί των 7 που διαφημίζει, αλλά ας μην περιμένουμε περισσότερα για τα λιγότερα από 20€ που κοστίζει...

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    2%
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2017, 10:08:00 πμ »
ειπαμε.. οι Κινεζοι δεν εχουν μπεσα... ειναι σε ποιον θα πεσεις.

τοσο ομορφη πλακετα.. να του εβαζαν και μια πιο ωραια οθονη !
παντως, μ'αρεσει που επιμενεις στα παραδοσιακα τροφοδοτικα, πρεπει να εχεις αποθεμα υλικων απο τη ''χρυση'' εποχη.

οι μεταβλητοι στο linearακι, μηπως ειναι μικρης χωρητικοτητας ?
νομιζω οι κιτρινοι ειναι μεγαλυτεροι.. δεν ειμαι σιγουρος..
το λεω, μηπως σου εδινε ακομα καλυτερη προσαρμογη και αποδοση.
επισης, επειδη εχεις χωρο στην πλακετα.. ενα μινι φιλτρακι, δε θα ηταν κακο.

παντως, χαιρομαι ιδιαιτερα που υπαρχει καποιος σημερα που συνεχιζει τις κατασκευες αυτες.
(απο εχθες στηνω ξανα και το δικο μου)

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2017, 11:16:07 πμ »
Μικροί οι μεταβλητοί ρε Βαγγέλη; πως τους είδες έτσι, 10-120pf είναι.
Ποια καλύτερη προσαρμογή; 15 watt βγάζει ένα τρανζίστορ που οι προδιαγραφές του είναι για 12, μην τρελαθούμε.

Φίλτρο δεν χρειάζεται, έχει το PLL και υπάρχει και στην έξοδο του μεγάλου linear

Να βάλω παλμοτροφοδοτικό για 2 amper? θα γελάνε και οι πέτρες, τα παλμοτροφοδοτικά με τις αυξομοιώσεις της ΔΕΗ καίγονται σαν τσιγάρα...

Αν δούλευα το 100άρι το χειμώνα που μας πέρασε με παλμοτροφοδοτικό, εκεί που ήταν και με τα κόλπα που κάνει η ΔΕΗ θα το είχα φάει 10 φορές στο χέρι, εκεί καίει κάπου 15-20 μικρές τηλεοράσεις το χρόνο...

Έχω ακόμη κάτι μεγάλους μετασχ/τές, καμμιά δεκαριά στα 12 amperes...και πολλούς μικρούς

Ναι, ξέχασα να βάλω στα αρνητικά του PLL την αστεία οθόνη, και με εκείνο το ηλίθιο background...με το δέντρο, ο φίλος μου θέλει να το βγάλω αλλά δεν γίνεται. Κινέζικη νοοτροπία ρε γαμότο, χριστουγενιάτικα στολίδια σε κάτι που θα έπρεπε να είναι σοβαρό.

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    2%
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2017, 19:23:01 μμ »
Μικροί οι μεταβλητοί ρε Βαγγέλη; πως τους είδες έτσι, 10-120pf είναι.
Ποια καλύτερη προσαρμογή; 15 watt βγάζει ένα τρανζίστορ που οι προδιαγραφές του είναι για 12, μην τρελαθούμε.
ε καλα.. μια κουβεντα ειπα..
εγραψα οτι δεν ειμαι σιγουρος, απλα προσφατα εψαχνα τη διαφορα στο χρωματισμο τους και ειδα οτι εχουν διαφορες στη χωρητικοτητα.
η καλυτερη προσαρμογη, θα ισχυε, στην περιπτωση που ηταν μικροι πυκνωτες και ηθελε μεγαλυτερους.
με 10-120 δεν ισχυει.

Παράθεση
Να βάλω παλμοτροφοδοτικό για 2 amper? θα γελάνε και οι πέτρες, τα παλμοτροφοδοτικά με τις αυξομοιώσεις της ΔΕΗ καίγονται σαν τσιγάρα...
μα ειπα οτι μου αρεσει που δουλευεις ακομη το παραδοσιακο τροφοδοτικο... οχι το αντιθετο.

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2017, 21:05:38 μμ »
Δεν έχω δει να έχει σημασία ο χρωματισμός σε αυτούς τους μεταβλητούς, πάντα τους μετρούσα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι έχεις στο συρτάρι.

Είμαι και εγώ οπαδός του παραδοσιακού τροφοδοτικού γιατί σαν ηλεκτρονικός ξέρω ότι αν είναι σωστά φτιαγμένα δεν καίγονται σχεδόν ποτέ, σε αντίθεση με τα πάλμο που καίγονται με το παραμικρό.
Αλλά έχουν μεγάλο βάρος οι μετασχηματιστές και αν μιλάμε για πολλά αμπέρ πιάνουν και πολύ μεγάλο χώρο.

Είμαι σε αναμονή των BLF177, σε άλλο πλανήτη μοιάζει να πέφτει η Κίνα...

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    2%
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2017, 23:29:54 μμ »
εδω ενα pdf που περιγραφει αναλυτικα... αντιστοιχια χρωματισμου και χωρητικοτητας, καθως και συχνοτητας .
http://www.techno-star.biz/capacitors/222280832809.pdf

τουλαχιστον αυτοι που πηρα εγω, ανηκουν σε αυτη την κατηγορια
ισως αλλοι, να ειναι απλα βαμμενοι, δεν το αποκλειω

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2017, 16:20:43 μμ »
Ευτυχώς που σήμερα έλεγξα το pll σε φίλο που έχει analyzer.

Η χρήση του απαγορεύεται δια ροπάλου.

ισχυρότατα spurius σε όλη τη μπάντα μέχρι επάνω τα UHF, έτσι και εκπέμψω με αυτό θα με τσιμπήσουν πριν προλάβω να σηκώσω την κεραία, τόσο καλά.

Αυτές είναι οι Κινεζιές.

Γι αυτό και είχα τόσους επηρεασμούς στα ηχητικά συστήματα και στην τηλεόραση, αυτό το βάζεις σε μια συχνότητα και βγαίνει παντού...

Αποσυνδεδεμένος steven30gr

• Jr. Member
  • **

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: stelios
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2017, 16:32:28 μμ »
πάντος από οτι γραφης εγω παντως δεν ειχα επηρεασμους πουθενα καθως και οτι δεν εσπαγε το δικό μου στην μπαντα ελεγμενο και με sdr και ψηφιακό δεκτη!για τους επηρεσμους πιστευω κατι φταίει με τα ηχοσυστηματα!!!θα ελεγχθη και σε analayser και θα δουμε τι θα κανουμε!

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2017, 20:55:13 μμ »
Μη το κοιτάζεις με ψηφιακό δέκτη αλλά κοίταξε με ένα παλιό αναλογικό.

analyzer και θα το δεις

Αποσυνδεδεμένος steven30gr

• Jr. Member
  • **

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: stelios
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2017, 21:04:29 μμ »
Μη το κοιτάζεις με ψηφιακό δέκτη αλλά κοίταξε με ένα παλιό αναλογικό.

analyzer και θα το δεις

κωστα πολυ παραξενα οι επηρεασμοι που εχεις!σε αναλογικο δεν κανει τιποτα μονο κεντρικη ουτε splater ουτε αρμονικες σε αλλες συχνοτητες!ομοιως και σε άλλο σε άλλον συναδελφο!θα το ελεγξω ενδελεχως και βλέπουμε!

TinyPortal © 2005-2011