Θέμα: PLL+ Linear 150watt, όλα σε ένα  (Αναγνώστηκε 6740 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    7.4%
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2017, 16:11:49 μμ »
ο πυκνωτης εισοδου στο ενδιαμεσο σταδιο, μηπως ειναι 1nf ?
δοκιμασες με 100pf ? (100 εως 220pf)

το τρανζιστορ εξοδου του pll, ποιο ειναι ?
μηπως δλδ, δεν εριχνες εκει παραπανω ταση, αλλα εφτιαχνες ενα πιο lite ενδιαμεσο σταδιο.

εμεινα ευχαριστημενος απο ενα ενδιαμεσο σταδιακι με το BFS22
μπορει μεχρι τα 4w, το δουλεψα στα 2,5w και δεν ειχα τετοια θεματα

Αποσυνδεδεμένος power

• Administrator
  • Hero Member

• Δραστηριότητα
    8.4%
  • Ονομα: Γιωργος
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2017, 17:20:04 μμ »
Η κινεζια το PLL ποσα Watt βγάζει?? δεν σε καλύπτει να οδηγήσεις το τελικό στάδιο απευθείας ?? θα νε και το καλύτερο

στο πρόβλημα που σε παρουσιάζει το ενδιάμεσο στάδιο 99% πρέπει να το θωρακίσεις απο τα υπολοιπα με την προϋπόθεση οτι δουλεύει σωστά 

και κατι ακόμα στο display παίρνεις απο το PLL ok δηλαδή θα βγάζεις π.χ 150w και η ένδειξη θα είναι 2,3w ??? βλέπω το τελικό εχει έτοιμο coupler βάλε και ενα watt - swr meter με εναν pic και θα βλέπεις τη πραγματικά βγαίνει στον αέρα.     

Δυο πράγματα είναι άπειρα το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

Αποσυνδεδεμένος satsoklgr

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0.4%
  • Ονομα: Κώστας
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2017, 19:27:53 μμ »
Ο πυκνωτής εισόδου στο ενδιάμεσο στάδιο είναι 1nf, είχα μεταβλητό εκεί αλλά τον άλλαξα όταν το bly92 δούλευε μόνο του στην έξοδο και έδινε 22watt στα 24volt, τώρα του δίνω 16volt.
Το σχέδιο είναι το κλασικό, δεν υπάρχει κάτι το περίεργο, πέρα από το ότι δεν είναι θωρακισμένο, δεν νομίζω όμως να φταίει η θωράκιση γιατί τα spurious τα βγάζει μόνο του χωρίς να δουλεύει η έξοδος.

Το PLL από μόνο του τώρα βγάζει 4-5 watt, στην έξοδο έχει το C1971 που τυπικά δίνει 6watt@177MHz με τροφοδοσία 13.5volt, δυστυχώς αν του δώσω 15 κινδυνεύει, θα το πάω μόνο μέχρι τα 13.5 να δω τι θα κάνει.

Αυτό κάνω τώρα, οδηγώ από σκέτο το PLL και βγάζει σχεδόν 100watt, πολύ καθαρά χωρίς το παραμικρό σκουπίδι, τουλάχιστον με όσα έχω και μπορώ να ελέγξω, αλλά χάνω 50 watt έτσι.

Η Κινεζιά το PLL δεν είναι και τόσο άσχημο, το έχουμε κακολογήσει άδικα το κακόμοιρο...μου είπαν ότι βγάζει σκουπίδια κλπ αλλά εγώ δεν το βλέπω, ολόκληρη η μπάντα είναι καθαρή, αν είχε πρόβλημα όλο και κάτι θα φαινόταν νομίζω..
όταν θα το δει κάποιος με analyzer θα μπορεί να μιλήσει με σιγουριά.

Στο display παίρνω από το coupler, δεν ξέρω πως πέτυχε αλλά με το μήκος που έχει και που σχεδίασα τυχαία πάνω στην πλακέτα, πέτυχε ώστε να δείχνει ένα βολτ ανά 10 watt, δηλαδή όταν στη γέφυρα βλέπω 50 στο βολτόμετρο βλέπω 5.0, στα 90watt της γέφυρας το βολτόμετρο δείχνει 9.0, στα 122 watt έδειχνε 12.2....κ.ο.κ
Αν το μήκος ήταν λίγο μικρότερο ή μεγαλύτερο δεν θα ίσχυε κάτι τέτοιο...

H πλακέτα είναι αυτή της RDVV που είχε δημοσιευτεί εδώ πριν χρόνια, αλλά δεν είχε το coupler, το πρόσθεσα εγώ.

Νομίζω η καλύτερη λύση θα ήταν να αντικαταστήσω το εξόδου στο pll με κάποιο άλλο που θα έχει λίγο μεγαλύτερο κέρδος, το C1971 έχει 10dB@177MHz
Ψάχνω κάποιο με 14 ή παραπάνω.

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    7.4%
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2017, 19:52:51 μμ »
Ο πυκνωτής εισόδου στο ενδιάμεσο στάδιο είναι 1nf, είχα μεταβλητό εκεί αλλά τον άλλαξα όταν το bly92 δούλευε μόνο του στην έξοδο και έδινε 22watt στα 24volt, τώρα του δίνω 16volt.
Το σχέδιο είναι το κλασικό, δεν υπάρχει κάτι το περίεργο, πέρα από το ότι δεν είναι θωρακισμένο, δεν νομίζω όμως να φταίει η θωράκιση γιατί τα spurious τα βγάζει μόνο του χωρίς να δουλεύει η έξοδος.
........
Στο display παίρνω από το coupler, δεν ξέρω πως πέτυχε αλλά με το μήκος που έχει και που σχεδίασα τυχαία πάνω στην πλακέτα, πέτυχε ώστε να δείχνει ένα βολτ ανά 10 watt, δηλαδή όταν στη γέφυρα βλέπω 50 στο βολτόμετρο βλέπω 5.0, στα 90watt της γέφυρας το βολτόμετρο δείχνει 9.0, στα 122 watt έδειχνε 12.2....κ.ο.κ

H πλακέτα είναι αυτή της RDVV που είχε δημοσιευτεί εδώ πριν χρόνια, αλλά δεν είχε το coupler, το πρόσθεσα εγώ.

αρα το ενδιαμεσο σταδιο, αυτοταλαντωνει..
θεωρω οτι το κανει απο το κυκλωμα της εισοδου, εκει ψαξτο.
δε χανεις τπτ να δοκιμασεις με πυκνωτη εισοδου 100pf ή και μικροτερο/μεγαλυτερο.
οι πυκνωτες που γειωνουν, συνδεδεμενοι στη βαση του τρανζιστορ, μηπως θελουν αλλαγη τιμης ?

οσο για το coupler κανε εναν κοπο και δωσε διαστασεις, αν και εφοσον ειναι εφικτο αυτο.
επειδη αυτη τη στιγμη ασχολουμαι και με αυτο.. σχεδιαζω μια πλακετιτσα με ενα τετοιο.

να'σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος power

• Administrator
  • Hero Member

• Δραστηριότητα
    8.4%
  • Ονομα: Γιωργος
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 24, 2017, 21:35:36 μμ »

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα εμένα προσωπικά δεν μ' αρέσουν αυτού του ειδους υπολογισμοί   

Δυο πράγματα είναι άπειρα το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0.4%
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 25, 2017, 02:18:54 πμ »
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα εμένα προσωπικά δεν μ' αρέσουν αυτού του ειδους υπολογισμοί   

Κανένας υπολογισμός, απλή σύμπτωση που βοηθάει πρακτικά

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0.4%
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 25, 2017, 02:23:38 πμ »

οσο για το coupler κανε εναν κοπο και δωσε διαστασεις, αν και εφοσον ειναι εφικτο αυτο.
επειδη αυτη τη στιγμη ασχολουμαι και με αυτο.. σχεδιαζω μια πλακετιτσα με ενα τετοιο.

να'σαι καλα

καλύτερα πάρε στο συνημμένο την πλακέτα σε φυσικό μέγεθος, είναι ανάστροφη κατευθείαν για το printer και μετά με σιδέρωμα

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0.4%
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 26, 2017, 11:21:31 πμ »
Μάλλον ολοκληρώθηκε.
Με ξεχωριστή τάση 15volt στο C1971, βγάζει ακριβώς 8 watts, και με μερικές τελικές ψιλορυθμίσεις και μικρή αλλαγή  σε ένα πηνίο το linear βγάζει τώρα 140watt.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να το παιδεύω άλλο, απλά θα προσθέσω ένα διαχωριστικό αλουμίνιο για θωράκιση ανάμεσα στο τροφοδοτικό και το linear.

Σκοπεύω επίσης να θωρακίσω τα φίλτρα εξόδου μόνο, με φύλλο χαλκού, αν και απ`ότι βλέπω μετά την τοποθέτηση του διαχωριστικού δεν χρειάζεται.

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0.4%
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 05, 2017, 23:02:01 μμ »
Σήμερα έκανα μικροαλλαγές, αγνόησα το κύκλωμα της RDVV και έφτιαξα τα δύο πηνία στην έξοδο και τους πυκνωτές ακριβώς όπως τα δίνει η PHILIPS για τους 108MHz, έτσι έπιασε τα 180watt με οδήγηση 8watt.
Αλλά...δεν μπορεί να δουλέψει εκεί, τραβάει κοντά στα 6 amper και ζεσταίνει πολύ, μετά από λίγο αρχίζει σιγά σιγά να πέφτει..φαίνεται ότι δεν αντέχει τόσο τουλάχιστον χωρίς πολύ μεγάλη ψύκτρα, δεν το διακινδυνεύω.
Το άφησα στα 150 watt ακριβώς με 4.5 amper ρεύμα και είναι κανόνι.

Συνδεδεμένος studio52

• *

• Δραστηριότητα
    1.8%
  • Ονομα: παναγιωτης
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 13, 2018, 17:59:53 μμ »
Καλησπερα ,  αντι για το bly92 γιατι δεν χρησιμοποιεις το rd06hv1 mosfet για να εχεις ανετα 5 βατ με ταση στο drain 13.8volt

TinyPortal © 2005-2011