Θέμα: PLL + VCO 100/300mW  (Αναγνώστηκε 7150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    0.8%
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 14, 2018, 14:03:57 μμ »
Καλημερα , σε οσες πλακετες εχω δει στην περιγραφη του pll-vco  η ταλαντωση δεν εχει  το bfr90 αλλα καποιο σαν bf199  , το vco εχει τρια τρανζιστορ στις φωτογραφιες ενω στο σχηματικο εχει δυο ( bfr90 , bfr96s ) , αν γινεται να μπει το σχεδιο ολοκληρωμενο γιατι με ενδιαφερει να φτιαξω ενα vco μεγαλου ευρους   ευχαριστω
καταρχας, το σχεδιο ειναι ηδη ανεβασμενο και πληρες, οσον αφορα στο VCO.
αναφερω ηδη, οτι το πηγα μεχρι τους 120 με το ιδιο πηνιο, μπορεις να πειραματιστεις με αλλες σπειρες, για αλλες συχνοτητες.
επισης, εχω ηδη αναφερει, οτι στη θεση των τρανζιστορ που χρησιμοποιησα, μπορεις να τοποθετησεις οποιοδηποτε αλλο αντιστοιχο.

εγγυημενα σου λεω οτι, εφτιαξα 3 για 82,5 - 108 και τα αποτελεσματα ειναι κατι παραπανω απο εντυπωσιακα.
δουλευουν 24/7, χωρις θερμοκρασιες, χωρις σπασιματα, χωρις θορυβους και γενικα βγηκαν τελεια.
μπορεις να εμπιστευθεις το σχηματικο, αρκει να το τηρησεις αυστηρα.!!!
αν δε σου κλειδωνει σε μισο δευτερολεπτο, τοτε φταιει το πηνιο.. εκει να επικεντρωθεις.

το PLL, ειναι της PIRA και εγω απλα το επανασχεδιασα και το ενσωματωσα στην ιδια πλακετα.
τα εχω αναφερει ηδη ολα αυτα.

Καλα με την στραβωμαρα που εχω μπερδευτηκα και παλι, δεν ειναι τρανζιστορ αλλα η διπλη βαροικαπ   
δεν ξερω τι εννοεις, αλλα αν θες, ξαναδιαβασε σωστα το αρχικο και τα υπολοιπα ποστ και θα βγαλεις ακρη

Αποσυνδεδεμένος studio52

• *

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: παναγιωτης
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 15, 2018, 12:36:55 μμ »
Καλημερα Βαγγελη , αυτο που λεω ειναι οτι δεν το ειδα καλα και μπερδεψα την διπλη βαροικαπ bb104g με το τρανζιστορ bf199  , εχουν το ιδιο σχημα και υπεθεσα οτι στην πλακετα ειναι τρια τρανζιστορ ( ταλαντωση bf199, μπαφερ bfr90, οδηγηση bfr96s ) . Με ενδιαφερει ενα vco που να εχει μεγαλο ευρος και θα το φτιαξω ετσι οπως το εχεις παρουσιαση εδω

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    0.8%
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 15, 2018, 13:14:37 μμ »
παραθετω εκ νεου, το ποστ στο οποιο αναφερω τον τροπο, ετσι ωστε να διαχωρισει καποιος το PLL απο  το VCO πανω στην πλακετα.
το κανω, για να ξαναφερω στην επιφανεια τις φωτο που χαθηκαν απο το πρωτοτυπο ποστ

Λοιπον,
με αφορμη μια κουβεντα που ειχα με φιλους, αλλά και μηνυματων που ελαβα...
θα δειξω ποσο ευκολα μπορει να μετατραπει αυτη η κατασκευη σε ενα απλο VCO,
δλδ, τον τροπο που μπορει καποιος να το ελεγχει - οχι μεσω PLL - αλλά μεσω μιας μεταβαλλομενης τασης, χειροκινητα.

στην πρωτη φωτο, βλεπουμε το σημειο στην κατω πλευρα, το οποιο πρεπει να αποκολληθει.
στη δευτερη φωτο, βλεπουμε το ιδιο σημειο, απο την πανω πλευρα.
ετσι, το συγκεκριμενο ποδαρακι της αντιστασης, θα ελευθερωθει.
το σηκωνουμε στον αερα και επανω του κολλαμε το καλωδιο με τη μεταβαλλομενη ταση που επιθυμουμε.

καλη επιτυχια

Αποσυνδεδεμένος studio52

• *

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 15, 2018, 17:21:57 μμ »
Τα RFC στο σχηματικο ποσο ειναι ( μH ) ?

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    0.8%
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 15, 2018, 20:11:27 μμ »
συγκεκριμενα, εχω χρησιμοποιησει το DLA1-N, Inductor axial, 1uH, 700mA, 120mΩ, ομως και VK200 να βαλεις ειναι το ιδιο.

Αποσυνδεδεμένος studio52

• *

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 15, 2018, 21:33:51 μμ »
οκ Βαγγελη ευχαριστω και κατι ακομα να ρωτησω , στο pll για αλλαγη συχνοτητας υπαρχει καποιος καταλογος απο 82.5 - 108 mhz ( δηλαδη αν θελω να παω 106 η 100 η 101.1 mhz πια ειναι η αντιστοιχια στα dipswitch)

Αποσυνδεδεμένος Fm2

• Jr. Member
  • **

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 15, 2018, 21:56:29 μμ »
http://www.adeptrocketry.com/DipSwitch

Αποσυνδεδεμένος liat

• Full Member

• Δραστηριότητα
    1%
  • Ονομα: Γιάννης
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 15, 2018, 22:11:09 μμ »
οκ Βαγγελη ευχαριστω και κατι ακομα να ρωτησω , στο pll για αλλαγη συχνοτητας υπαρχει καποιος καταλογος απο 82.5 - 108 mhz ( δηλαδη αν θελω να παω 106 η 100 η 101.1 mhz πια ειναι η αντιστοιχια στα dipswitch)
Ή κατεβάζεις το πρόγραμμα της pira

Συνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member

• Δραστηριότητα
    0.8%
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 15, 2018, 23:23:11 μμ »
επισης, να υπενθυμισω οτι οι αντιστασεις ειναι 1% ανοχη στις τιμες τους, οι σταθεροι πυκνωτες οπου ηταν εφικτο ειναι SMD με 5% ανοχη
και οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες ειναι ολοι low esr.

Αποσυνδεδεμένος studio52

• *

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 18, 2018, 07:24:56 πμ »
Καλημερα , θα ηθελα εαν υπαρχει καποιο αξιοπιστο σχεδιακι για ενα μικρο λινερ 300 mwatt με το 2N 4427 ,   εχω ενα pll-vco της profline model SBM 16 το οποιο βγαζει μονο 30mwatt περιπου και δεν φτανουν ωστε να οδηγησω ενα bgy33 της philips που εχω το οποιο χρειαζεται 120 mwatt για να παραγει στην εξοδο 18 watt απο 87 - 108 mhz . Θελω να φτιαξω ενα λινερ 1000 watt με 4 blf278 για να το οδηγησω με το bgy33   

TinyPortal © 2005-2011