Θέμα: ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΕΝΔΕΙΚΤΗΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΣΙΛΟ ΠΕΛΛΕΤ  (Αναγνώστηκε 2823 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dagpan

• *

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: Παναγιωτης Νταγκαλος
« στις: Μάρτιος 13, 2018, 01:17:58 πμ »

Ενα απλο κυκλωμα που οι περισσοτεροι μπορουμε να κατασκευασουμε για να μην ξεμεινουμε στα κρυα του χειμωνα.
Το κυκλωμα μας ειδοποιει οταν η σταθμη του πελλετ εχει φτασει σε ενα κατωτερο απο εμας ορισθεν σημειο.
Αποτελειται απο ενα πομπο φωτισμου στην περιπτωση μας ενα LED υψηλης φωτεινοτητας και μια φωτοαντισταση ως δεκτη. Εκμεταλλευομαστε την αντανακλαση του φωτισμου πανω στο πελλετ για να φωτισουμε η να σκοτισουμε την φωτοαντισταση.
 Η Φωτοδιοδος απλα τροφοδοτειται απο την τροφοδοσια μεσω ενος ποτενσιομετρου για την ρυθμιση της φωτεινοτητας και η φωτοαντισταση ειναι συνδεμενη σε ενα χρονιστη 555 απο τον οποιο εκμεταλλευομαστε τις δυο τασεις σκανδαλισμου των συγκριτων τασης που περιεχει, για να παρουμε το αποτελεσμα σε εναν ηλεκτρονομο που θα μας οδηγησει ενα οποιοδηποτε κυκλωμα ειδοποιησης της αρεσκειας μας.
Ετσι, οταν το πελλετ ειναι κοντα στον αισθητηρα δεν εχουμε εξοδο, η φωτοαντισταση φωτιζεται αρκετα και κανει σκανδαλισμο στη Νο2 συνδεση του 555, ενω οταν το πελλετ δεν ειναι μπροστα, εχουμε εξοδο απο τον οπλισμενο ηλεκτρονομο γιατι η ταση thresold Νο6 του 555 υψωνεται στο ανω κατωφλι τασης σκανδαλισμου.
 Για να μην επηρεαζεται η φωτοαντισταση απο την φωτοδιοδο και τα δυο εχουν διαχωριστει απο δυο κυλινδρους (στην περιπτωση μου αλουμινιου για να εχει μεγαλυτερη ευαισθησια η φωτοαντισταση) και εχω τοποθετησει και ενα ποτενσιομετρο σε σειρα με την φωτοαντισταση για να ρυθμιζεται η ανω ταση κατωφλιου. Απαραιτητο, ενας σταθεροποιητης τασης στα 5v για την σταθεροτητα των ρυθμισεων.
Το ολο κυκλωμα πλακετα, μπαινει καθετα σε μια πλευρα του σιλο αφου πρωτα εχουμε ανοιξει δυο τρυπες ωστε φωτοαντισταση και φωτοδιοδος να βλεπουν το χωρο του σιλο. Μπροστα τους και σε επαφη με την πλευρα της δεξαμενης σιλο, ενα γυαλι επικολλειται για να μην παιρνούν σκονες στην κατασκευη μας.

Οι λυσεις πολλες και ενδεικτικα αναφερω, με υπερυθρες, με υπερηχους, με βαριδι που κλεινει ενα διακοπτη κατα την πτωση της σταθμης, με τις καθε μια απο αυτες με τις ιδιαιτεροτητες και δυσκολιες τους.

Καλες κατασκευες! :)

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    7.4%
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2018, 15:47:20 μμ »
δε θα κρινω το κυκλωμα, καθως δεν εχω αυτη τη στιγμη τη δυνατοτητα να το εφαρμοσω.
θα κανω μοναχα μια επισημανση, ως χρηστης πελλετ...

η συγκεκριμμενη εφαρμογη, οπως και άλλες παρομοιες, ταιριαζουν σε εξωτερικο σιλο
ή σε σιλο με μηχανικη τροφοδοτηση, καθως στις σομπες και γενικα στα εσωτερικα σιλο,
παρουσιαζεται το φαινομενο της σπηλαιωσης και ετσι η σταθμη του καυσιμου
μπορει να ξεγελασει τους αισθητηρες.

πολυ χρησιμη κατασκευη και πολυ ευκολη στην υπολοποιηση της.
μπραβο !

;)

Αποσυνδεδεμένος power

• Administrator
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    8.4%
  • Ονομα: Γιωργος
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2018, 22:43:01 μμ »

πολύ καλό ήθελα να το κάνω στο σιλό πολλες φορές έμεινε απο πελλετ ο καυστήρας

Δυο πράγματα είναι άπειρα το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

Αποσυνδεδεμένος dagpan

• *

• Δραστηριότητα
    0%
  • Ονομα: Παναγιωτης Νταγκαλος
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2018, 23:40:06 μμ »
Θα συμφωνησω με τον vagelis οντως τα συσσωματα κανουν σπηλαιωση (κωνο) και η πτωση της σταθμης δεν ειναι ισομερης για αυτο και πρεπει να υπολογισετε σε υψος να ειναι λιγο πιο πανω ο αισθητηρας ωστε να ικανοποιει την αναγκη σας σε χρονο ειδοποιησης.
Το δικο μου σιλο ειναι 350 λιτρων. Ισως στα μικρα σιλο, στις σομπες σπιτιου να μην εξυπηρετει.

Τωρα μου μενει να φτιαξω τον σηματοδοτη μεσα στο σπιτι μου, που θα ειδοποιει τον χρηστη. Ουφ, εχω δουλεια ακομα...

TinyPortal © 2005-2011