Θέμα: Οικολογία και οικονομια υδρογονο αντι βενζινης πετρελαιου  (Αναγνώστηκε 22015 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 704

• Hero Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 09:18:26 πμ »
Νεκτάριε αφού ασχολείσαι γιατί δεν το κατασκευάζεις για να δεις και πως δουλεύει και να πειραματιστείς λίγο. Ότι βοήθεια θέλεις πες μου .
Απλά θα πάθεις πλάκα με την απλή κατασκευή και το τι κάνει. Είναι πλέον γνωστό πόση δύναμη έχει το υδρογόνο και πάνω απ’όλα οικολογικό.
Φυσικά θέλει και την ανάλογη προσοχή .

Πάρε μέταλλα από τις ψήκτρες ενός μετ/στη τα Ε και βαλτά σε μια πλαστική βίδα με απόσταση 16 χιλ μεταξύ τους αλλά ο αποστάτης να είναι πλαστικός  . Όσα πιο πολλά στοιχεία βάλεις τόσο μεγαλύτερη παραγωγή θα πάρεις και θα τα συνδέσεις ένα παρά ένα με συν πλην ( το πλην εχουμε το εργο). Ξεκίνα με χαμηλή τάση 6 βολτ και το ζητούμενο είναι να πάρεις το έργο στα 12 βολτ. Βαλτά σε ένα πλαστικό κάδο και ρίξε μια κουταλιά σόδα μέσα και έλα πες μου μετά.
Φυσικά η ηλεκτρόλυση θα βγάλει στην επιφάνεια σκουριά άμα έχεις σε ανοξείδωτο με πάχος 1χιλ βαλε αυτά.
Δοκιμή θα κανείς εγώ έτσι το ξεκίνησα και έχω φτάσει σε ικανοποιητικά αποτελέσματα

Αποσυνδεδεμένος Nektarios

• Full Member
  • Χαρα και δημιουργια...

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 09:39:58 πμ »
 :) :) :) :) :) :) :)

Φιλε 704 καλημερα,

Καποια στιγμη θ' ασχοληθω σοβαρα, δεν κολωνω, τωρα ομως δεν εχω το χρονο.
Θα σου ζητησω πληροφοριες και αν θελεις να συνεργαστουμε πανω σ' αυτο το θεμα...
Τωρα αυτο τον καιρο εχω μετακομιση του εξοπλισμου μου σε νεο χωρο και οπως
καταλαβαινεις ειμαι πηγμενος.
Ο ομφαλος της γης ειναι η πατριδα μας, πρεπει να το νοιωσουμε μεσα μας και ν' αρχισουμε να το εκμεταλλευτουμε για καλους σκοπους.

Αποσυνδεδεμένος 704

• Hero Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 09:43:42 πμ »
Όταν είσαι έτοιμος πες μου

Αποσυνδεδεμένος Nektarios

• Full Member
  • Χαρα και δημιουργια...

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 12:19:42 μμ »
Θα το οργανωσουμε φιλε, μ' ενδιαφερει...
Ο ομφαλος της γης ειναι η πατριδα μας, πρεπει να το νοιωσουμε μεσα μας και ν' αρχισουμε να το εκμεταλλευτουμε για καλους σκοπους.

statos111

• Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2010, 03:05:25 πμ »
Φίλε 704, θέλω να κάνω μια δυο ερωτήσεις, λόγο του ότι δεν τα πάω και πολύ καλά με τα αγγλικά.
Μετά το θέμα που άνοιξες εδώ, το έψαξα λίγο άλλα δεν μπόρεσα να καταλάβω ορισμένα πράγματα.
Με το όλο σύστημα διασπάμε το νερό σε 2 μέρη υδρογόνο και 1 οξυγόνο. Από κει και πέρα γίνετε και διαχωρισμός πριν το βάλουμε στην υποδοχή του αέρα του κινητήρα? Και αν κατάλαβα σωστά μπαίνει στην εισαγωγή αέρα του κινητήρα και απλά κόβουμε την βενζίνα ή πετρέλαιο ανάλογα και ο κινητήρας δουλεύει έτσι απλά?
Αν είναι έτσι, πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολο να υλοποιηθεί.
Σε ένα βίντεο που είδα χρησιμοποιούσε 19 πλακάκια στα δυο ακριανά έδινε +  και στο ένα μεσαίο - .Τα υπόλοιπα 16 ήταν στον αέρα.   Απ' ότι διάβασα σε αυτά που έγραψες, λες για ένα παρά ένα με + και -. Πιο πιστεύεις ότι είναι πιο αποδοτικό?
Αν δεν κάνω λάθος στο βιντεάκι δεν χρησιμοποιούσε σόδα. Είναι απαραίτητη?
Σορρυ για τις ερωτήσεις αλλά μάλλον από αύριο το πρωί θα ξεκινήσω δοκιμές λόγο χρόνου. Για καμιά εβδομάδα θα μπορέσω να ασχοληθώ.
Σκέφτομαι να ξεκινήσω με 3-4 στοιχεία σε ένα μπολ και με κάποιο λάστιχο να το διοχετεύσω σε ένα καρμπιρατέρ που απλά ενώ δουλεύει με βενζίνα θα του κόψω την τροφοδοσία και θα του δώσω το μείγμα. Αν δουλέψει τότε θα ασχοληθώ πιο σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος 704

• Hero Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2010, 09:10:36 πμ »
Φίλε  statos 111 το αποτέλεσμα αυτό είναι μετά από 9 μήνες δοκιμών.
Εγώ έβαλα αυτοκίνητο σε λειτουργία (yogo) και δούλεψε, το μελανό σημείο ήταν  όταν πάταγες τα 2/3 του γκαζιού έσβηνε, αλλά η παραγωγή Η2 ήταν λίγη.
Έχω κάνει πολλά πειράματα ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.
Αν βάζεις σε κάθε στοιχείο τάση έχεις πιο πολύ παραγωγή , στο ένα συν στο άλλο μείον .
Η ιδιότητα του υδρογόνου είναι ότι είναι πολύ ελαφρύ και ανεβαίνει πάνω, είναι επικίνδυνο γιατι είναι άχρωμο και άοσμο και άκρως εκρηκτικό.
Αν ψάξεις στο διαδυκτιο θα βρεις πολλές παραλλαγές και σαν κατασκευή και σαν τροφοδοσία.
Πάντως άμα το επιχειρήσεις πρέπει να είσαι παρά πολύ προσεκτικός και μακριά από εστίες φωτιάς και σπινθήρα .
Άμα το βάλεις σε μπολ βαλε το καπάκι από επάνω και κάνε τρυπά για ένα σωλήνα εξαγωγής και για τα καλώδια τροφοδοσίας ναι θέλει σόδα μέσα λίγη.

Σου το ξανάλεω ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ αν δεν είσαι σίγουρος καλύτερα να το αγοράσεις από το δυαδικτιο έτοιμο.

statos111

• Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2010, 11:43:30 πμ »
Φυσικά και το ξέρω ότι θέλει προσοχή. Πρώτα έψαξα για τις ιδιότητες του υδρογόνου και μετά τα υπόλοιπα.
Και αλλο ένα που δεν κατάλαβα. Γίνετε και διαχωρισμός πριν το βάλουμε; Ή κατευθείαν ότι παράγετε πάει στην εισαγωγή;
Και τα μέταλλα του κινητήρα δεν οξειδώνουν?

Αποσυνδεδεμένος 704

• Hero Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 17, 2010, 18:10:16 μμ »
Ότι κάνεις παραγωγή γίνετε και  κατανάλωση τα μέταλλα από όσο ξέρω και έχω διαβάσει όχι. Υπάρχουν άτομα που το δουλεύουν 6-7 χρόνια σε αυτοκίνητα και δεν έχουν παρουσιάσει κάτι.

statos111

• Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 17, 2010, 18:20:20 μμ »
Ο.κ. Ευχαριστώ. Θα κάνω μια δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος 704

• Hero Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 17, 2010, 18:44:45 μμ »
Με πολύ προσοχή φίλε statos111

TinyPortal © 2005-2011