Θέμα: πομπος FM 20W με την 6146Β  (Αναγνώστηκε 16330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 704

• Hero Member
  • Φύλο: Άντρας

• Δραστηριότητα
    0%
« στις: Οκτώβριος 14, 2009, 15:10:43 μμ »

Ο πομπός αυτός έχει έξοδο 20 βατ και μόνο μια λυχνία την 6146Β που εδώ λειτουργει με ταση ανοδου μολις 320 βολτ παρέχοντας μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στην λυχνια. Η ρυθμιση της συχνοτητας γινετε με τον C1 κατά την συζευξη των πηνιων
RFC1,2,3=80 σπειρες απο συρμα παχους 0,3mm σε κυλινδρο απο πορσελανη διαμετρου 7mm
L1= 3 σπειρες απο συρμα 1mm με διαμετρο 1,8mm
L2= 3 σπειρες απο συρμα 2mm με διαμετρο 1,8mm
L1,L2 δεν πρέπει να τα πλησιάσουμε υπερβολικά κοντά γιατί τότε θα οδηγηθεί η λυχνία σε αποκοπή εκτός λειτουργίας άρα και σταμάτημα των ταλαντωσεων.
Στο δευτερο αρχειο ειναι το τροφοδοτικο του πομπου.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΣ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΣΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος sulis1281100

• Jr. Member
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 12:34:49 μμ »
ευχαριστώ πολύ

Θανάσης 1281100 

Αποσυνδεδεμένος Nektarios

• Full Member
  • Χαρα και δημιουργια...

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 01:09:39 πμ »
Ωραιες εποχες τοτε με 6146, 504, 84 και αλλες λυχνιουλες που εβγαινες απο Πειραια καλλιπολη
και σ' ακουγαν στην Κορινθο και βαλε, συνομιλιες κτλ., τι μου θυμισες 704 δε λεγεται...
Ακομα εχω υλικα για κατασκευη με λυχνια, RFC, varicaps και ολα τα σχετικα...
Εχω πει τοσες φορες να φτιαξω ενα μηχανημα ετσι να το εχω στη βιβλιοθηκη μου να μου θυμιζει τα παλια...
Εγω ημουν μανιωδης με την 504, τι εποχη, ωραια ηταν...
:'(
Ο ομφαλος της γης ειναι η πατριδα μας, πρεπει να το νοιωσουμε μεσα μας και ν' αρχισουμε να το εκμεταλλευτουμε για καλους σκοπους.

Αποσυνδεδεμένος 704

• Hero Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 08:14:04 πμ »
φιλε Νεκταριε ετοιμαζω κατι καλο στα FM μολις το εχω ετοιμο θα το βαλω στο φορουμ ενα θα σου πω  [ειναι τερας] ;D

Αποσυνδεδεμένος Nektarios

• Full Member
  • Χαρα και δημιουργια...

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 11:57:57 πμ »
Καλημερα και παλι

Αντε να δουμε κανα μηχανημα, περιμενουμε...
Ο ομφαλος της γης ειναι η πατριδα μας, πρεπει να το νοιωσουμε μεσα μας και ν' αρχισουμε να το εκμεταλλευτουμε για καλους σκοπους.

Αποσυνδεδεμένος Galacher

• *

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2010, 20:28:11 μμ »
Γεια σας συναγωνιστές !

Μετά τα Post σας, μου ανάψατε τα αίματα και ξέθαψα από το πατάρι μία EL-504 που είχα από παιδί !  Τη σενιάρισα λίγο εμφανισιακά, καινούργιους διακόπτες, ενδεικτικά και κονέκτορες RCA. Τα υπόλοιπα είναι όπως πρώτο- φτιάχτηκε. Δεν της ρίχνω ρεύμα γιατί φοβάμαι μήπως σκάσουν οι ηλεκτρολυτικοί αφού το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει να δουλέψει 25 ολόκληρα χρόνια !!!!     Ααααααχχχ  πως περάσανε τα άτιμα ????
Σας ανεβάζω και λίγες φωτό, όχι για να θαυμάσετε το "τερατούργημα", αφού τότε τα λεφτά μου έφταναν ίσα-ίσα για τα βασικά, άλλα έτσι για ιστορικούς λόγους.  Περιμένω να δω και από άλλους φωτό.
Να είμαστε πάντα καλά και να θυμόμαστε και λίγο τα παλιά !!!    

Ο Τάκης ο Galacher  

Αποσυνδεδεμένος sakis-st

• Full Member

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2010, 21:25:42 μμ »
Φίλε Τάκη αν ήξερες τι μου θύμησες

Τις παλιές ωραίες εποχές που όπως αναφέρεις με τα λιγοστά λεφτά που διαθέταμε τρέχαμε τότε στον Βασίλη η στον pop22W στο μοναστηράκι για να αγοράσουμε υλικά για τα μηχανήματα που κατασκευάζαμε
Η αλήθεια είναι ότι εμένα δεν μου περίσσευαν και πολλά θυμάμαι το 1 μου  μηχάνημα με 1 EL34 Και 2Χ807 έκανα 3 μήνες να το τελειώσω

Αξέχαστες εποχές
Να είσαι καλά φίλε Τάκη

Αποσυνδεδεμένος Galacher

• *

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2010, 22:03:55 μμ »
Γειά σου sakis-st !

Εγώ να δεις τι τράβηξα στην επαρχία να βρίσκω υλικά! Οι αθηναίοι τουλάχιστον είχαν τον POP22WATT και τον Βασίλη να αγοράσουν. Αυτό ήταν το πρώτο και τελευταίο μηχάνημα που εφτιαξα για μένα. Μετά από αυτό, γύρω το '84-85, δεν θυμάμαι ακριβός, εφτυσα αίμα μέχρι να μαζέψω 15000 δρχ. να αγοράσω έναν ZX Spectrum της Sinclair και από τότε έγινα κομπιουτεράς. Τον Spectrum δεν τον έχω, αλλά έχω ακόμα έναν Amstrad 6128, έναν Amstrad 1516, έναν Commodore 64, Commodore 128, IBM ps1, μία Amiga 5 0 0 καί μία Amiga 5 0 0+ !!!   Αν κάποιος έχει παλία κομπιούτερ, πριν από το 1990 και δεν το θέλει, ας μου το πεί.

power

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 11, 2010, 22:43:20 μμ »

Φίλε Galacher καλος ήρθες

Αν κάποιος έχει παλία κομπιούτερ, πριν από το 1990 και δεν το θέλει, ας μου το πεί.

Μπορείς να το ανακοινώσεις εδώ

http://circuits.gr/index.php/board,39.0.html

Αποσυνδεδεμένος Galacher

• *

• Δραστηριότητα
    0%
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 11, 2010, 22:49:50 μμ »
Καλή ιδέα !  Ευχαριστώ

TinyPortal © 2005-2011